نقش نوجوانان در دفاع مقدس

نقش جوانان و نوجوانان در هشت سال دفاع مقدس

صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاههای مقاومت در مساجد، حسینیه‌ها، ادارات، کارخانجات و مدارس به صورت خودجوش و مردمی شکل گرفت.

با واگذاری مسوولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاههای مقاومت بسیج در مدارس نیز همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش‌آموزان واجد شرایط به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل فعال شدند که در این میان نقش معلمان و فرهنگیان بسیجی ستودنی است.

در دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از 550 هزار نفر از دانش‌آموزان به دفعات مکرر به جبهه‌ها اعزام شدند که بیش از 36هزار نفر شهید و مفقود الاثر، دو هزارو 853نفر جانباز نفر جانباز و دو هزارو 433نفر آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران کردند.

حضور حماسی دانش‌آموزان در سالهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نه تنها موجب گرمی و موفقیت جبهه‌ها شد بلکه شور و نشاط ویژه‌ای در داخل مدارس بوجود آمد و در مدت کوتاهی تبدیل به گسترده‌ترین تشکل دانش‌آموزی کشور شد.

یکی از دانش آموزان بسیجی استان قزوین در این خصوص می گوید:امروز به این دلیل به عنوان روز بسیج دانش آموزی نام گذاری شده تا ما دانش آموزان به رشادت و شهامت شهید 'فهمیده ' پی ببریم و وی را الگوی خود قرار دهیم.

'رضا سعادت ' با اشاره به هجمه های دشمن که نوجوانان و جوانان را مورد هدف قرار داده، افزود:آشنا شدن دانش آموزان با زندگی شهدای دانش آموز با توجه به این که هم سن و سال آن ها محسوب می شوند تاثیر بیشتریی دارد و از این رو تمام جنبه های زندگی شهدای دانش آموز از جمله تحصیل، تزکیه و تربیت و وارسته بودن آنها برای دانش آموزان مطرح می شود تا ادامه دهنده راه شهدا باشند.

یک دانش آموز بسیجی دیگر افزود:دانش آموزان باید به تحصیل، تهذیب نفس و ورزش بپردازند و خود را به این سه خصیصه مجهز کنند.

'فاطمه گودرزی 'تصریح کرد: دانش آموزان باید با تجهیز به علم ، دانش، تربیت، آگاهی، بصیرت و شاداب و با نشاط بودن، ادامه دهندگان راه شهدای دانش آموز باشند.

وی ادامه داد: امروز جنگ با دشمن نرم افزاری است و با توجه به این که نوجوانان و جوانان سربازان انقلاب هستند باید در برابر این جنگ مقاومت کنند و در این راه پیروز شوند.

'زهرا ثقفی ' دبیر و از کارشناسان آموزش و پرورش قزوین می گوید: اگر بخواهیم تفکر واقعی بسیجی با معیار تعریف شده ارزشی آن را در بطن و متن جامعه ساری و جاری کنیم و به صورت ریشه ای و عمیق به آرمان های انقلاب اسلامی بپردازیم باید به فکر تقویت بسیج دانش آموزی باشیم.

وی افزود:بچه های دانش آموز خلوص نیت بیشتری دارند و از پاکی و زلالیت خاصی برخوردارند و مسایل مختلف جامعه را براساس سود و زیان مادی نمی بینند و خالصانه تر عمل می کنند، به همین دلیل بهتر می توان آنها را با اصول و ارکان مهم انقلاب آشنا کرد و بسیار عمیق تر و بهتر جذب می شوند و تربیت آنها برابر معیارهای انقلابی ریشه دارتر خواهد بود.

این کارشناس، آگاه کردن خانواده ها از وظایف و عملکردهای بسیج دانش آموزی را لازم و ضروری دانست و یادآور شد:خیلی از خانواده ها هنوز از اهداف بسیج دانش آموزی بی اطلاعند و با وظایف این نهاد انقلابی آشنا نیستند که باید در جلسات مهمی مثل انجمن اولیا و مربیان کارکردهای بسیج دانش آموزی را به اولیاء دانش آموزان ابلاغ کنیم و یا از طریق رسانه های جمعی به اطلاع رسانی در این باره بپردازیم.

سرهنگ 'حجت شمامی ' مسوول بسیج دانش آموزی، با اشاره به این که بسیج دانش آموزی پایه و مبنای بسیج دانشجویی است می گوید: امروز بسیج دانش آموزی زیرساخت تمام ارکان اصلی بسیج است و تقویت کمی و کیفی آن به نوعی به تقویت مراتب بالاتر بسیج می انجامد، بر همین اساس انتظاری که از مسوولان مربوطه می رود این است که باید به این سازمان ارزشی توجه ویژه ای اعمال نمایند.

وی بسیج دانش آموزی را محلی امن برای پرورش استعدادهای انقلاب اسلامی دانست و افزود:اگر می خواهیم نیروهای خالص و مخلصی را در عرصه ارزش های انقلاب تربیت کنیم و فرزندان با نگاه انقلابی رشد یابند و در مجامع علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در سطح کشور و حتی مجامع بین المللی درخشش داشته باشند و در عین حال حافظ دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی باشند باید به بسیج دانش آموزی بیشتر بها بدهیم و به تقویت همه جانبه آن به عنوان زیربنای حفظ تمامی ارزش های انقلاب بپردازیم.

سرهنگ شمامی یادآور شد:بدون شک دانش آموزان در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش مهم و برجسته ای داشتند و امروزه نیز با برنامه ریزی های مختلف می توانند نقش تعیین کننده ای در پیشبرد اهداف انقلاب و مقابله با هجمه های دشمنان داشته باشند.

وی در ادامه ماموریت سازمان بسیج دانش‌آموزی را برنامه ریزی، نظارت و هدایت امور جذب و سازماندهی، آموزش‌های نظامی و آمادگی دفاعی، تربیت بدنی، فرهنگی ، پرورشی، تقویت بنیه علمی، فعالیت‌های گروه و به کار گیری اعضای بسیج دانش آموزی دانست .

وی همچنین مهمترین وظایف این سازمان را آشنا نمودن دانش‌آموزان کشور با بسیج و ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی در بین آنان،جذب و سازماندهی دانش آموزان بسیجی ،ارایه آموزش های نظامی، سازمانی و تخصصی اعضای بسیج دانش‌آموزی ایجاد و تقویت روحیه همیاری، مسوولیت‌پذیری و دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی در دانش آموزان وتقویت سطح فرهنگی دانش آموزان بسیجی برشمرد.
 
منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ فروردین۱۳۹۱ساعت 13:31  توسط  موسوی  |